RC modelių sportas - daugiau nei hobis

 

Sutrumpinimas RC, kilęs iš angliškų žodžių „Radio Control“, lietuviškai reikštų – „radijo valdomas“. Radijo valdomi modeliai gali būti patys įvairiausi: skraidantys, važiuojantys, plaukiojantys vandens paviršiumi arba po vandeniu. 

Nors RC modeliai paprastai būna nedideli, jų jokiu būdu negalima laikyti žaislais. Skirtingai nuo žaislų, RC modeliai yra aukštos technologijos įrenginiai. Modelių veikimo principai ir dinamika yra tokie patys, kaip ir didžiųjų prototipų, o jų valdymui kartais reikia ne mažiau įgūdžių, negu valdant realius lėktuvus, automobilius, sraigtasparnius ar laivus.

Joks kitas hobis neapima tiek daug techninių sričių, kaip modeliavimas: medžiagotyrą, paviršiaus apdirbimą, elektroniką, aerodinamiką, vidaus degimo variklių techniką.

Radijo valdymo įranga yra RC modelio „širdis“. Jos pagalba valdymo komandos elektromagnetinėmis (radijo) bangomis perduodamos modeliui.

Lėktuvai

Lėktuvai su viena pora sparnų vadinami monoplanais, su dviem - biplanais, su trim - triplanas. Monoplanai pagal sparno tvirtinimo prie liemens padėtį gali būti su viršutiniu, viduriniu arba apatiniu sparnu. Stabiliausi, lengviausiai valdomi yra lėktuvai su viršutine sparno konstrukcija. Pagal naudojamos jėgainės tipą skraidantys modeliai skirstomi į sklandytuvus, moto sklandytuvus, lėktuvus su elektros ir vidaus degimo varikliais. Pakelti į tam tikrą aukštį sklandytuvai laikosi ore dėl kylančių oro srautų, kurie susidaro dėl žemės paviršiaus nelygumų, arba vasarą saulei labiau įkaitinus prie žemės esantį atmosferos sluoksnį. Jėgainės varomi lėktuvai nereikalauja ypatingų oro sąlygų, jie laikosi ore dėl variklio traukos. RC lėktuvams pakilti ir leistis naudojami 30-50m ilgio takai su žolės arba asfalto danga. Lėtai skrendantys modeliai (slow fligher, park fligher) paprastai paleidžiami iš rankos. 

Automobiliai 

Radijo valdomų automobilių pasaulyje nėra greičio apribojimo ir raudonos šviesos! Jūs galite lėkti taip greitai ir taip pašėlusiai, kaip tik leidžia jūsų automobilis, nesvarbu, ar tai sunkvežimis, ar visureigis, ar formulės bolidas, ar netgi tankas. Viskas priklauso tik nuo fantazijos ir modelio galimybių.

Visus radijo bangomis valdomų automobilių modelius galima suskirstyti į dvi stambias grupes: visureigius (of-road) ir gatvių automobilius (on-road). Gatvių automobiliai yra pritaikyti važiuoti lygiomis betoninėmis arba asfalto dangomis, tuo tarpu visureigių stichija – kalneliai ir duobės. Specialiai paruošti visureigių modeliai gali važiuoti bet kokiu paviršiumi - jų prošvaistė (atsumas nuo kelio iki žemiausios dugno vietos) yra daug didesnė negu „on-road“ automobilių, jie turi minkštesnes pakabos spyruokles ir padangas, nelygumams pritaikytus amortizatorius. Visureigių mechaninės ir elektrinės dalys paprastai apsaugotos nuo drėgmės ir purvo, kurie gali greitai pažeisti jautrias automobilio vietas. 

Tarp keturračių automobilių išskiriami dviejų (2WD) ir keturių (4WD) varančiųjų ratų modeliai, kurie savo ruožtu gali būti varomi elektros arba vidaus degimo variklių. Suprantama, kad pradedančiajam vertėtų pasirinkti elektros varomą 2WD modelį. Šiuos modelius lengviau aptarnauti, jie yra pigesni ir paprasčiau valdomi. 

Be RC automobilių modelių yra ir kordinių, trasinių, stendinių automobilių modelių klasės, kurios vis dar labai populiarios. Kai kurie automodeliavimo intuziastų pasiekimai rezultatai tiesiog stebina vaizduotę. Kaip pavyzdį paminėsime, kad kordiniai 10cm3 klasės automobilių modeliai pasiekia didesnį nei 300km/h greitį. Akivaizdu, kad techninės kūrybos ir techninių sporto šakų galimybės neturi ribų. 

Laivai 

Nesvarbu ko geistumėte - veiksmo ar atsipalaidavimo - radijo valdomi laivai jums gali tai suteikti. Pasirinkti yra iš ko: tiksli senovinio burlaivio kopija, RC sportinė jachta, povandeninis laivas, šiuolaikinis lėktuvnešis ar beveik skrendantis lenktyninis kateris. Laivai gali būti varomi elektros ar vidaus degimo varikliais ir burėmis arba tiktai burėmis. Egzistuoja ir „stendinių“ laivų modelių klasė, kuriai priklauso neplaukiančios laivų kopijos, besivaržančios tik išvaizdos, sudėtingumo ir pagaminimo tikslumo rungtyse.

Sraigtasparniai 

Skraidantys sraigtasparnių modeliai atsirado maždaug prieš dvidešimt metų. Juos drąsiai galima vadinti karališka skraidančių modelių klase. Sraigtasparnio modeliui sukurti naudojamos naujos superlengvos ir superatsparios medžiagos: anglies pluoštas, stiklo audinys, kevlaras, kompozitinės medžiagos. Jie pasižymi ne tik sudėtinga mechanine konstrukcija, bet ir sudėtingu, patirties reikalaujančiu valdymu. Tarsi žonglierius ant lyno, mėtydamas rutuliukus, pilotas privalo vienu metu valdyti RC sraigtasparnį keturių ašių atžvilgiu. Paskutiniu metu atsirado elektroninės priemonės, automatizuojančios kai kurias sraigtasparnio valdymo funkcijas. Jų dėka RC sraigtasparniai sparčiai populiarėja. Atsirado netriukšmingi kambariniai (indoor) sraigtasparniai, kuriuos, laikantis saugumo reikalavimų, pakelti ir nutupdyti galima tiesiog ant jūsų virtuvinio stalo.

Autorius: gilė. Kategorija: Kūryba, menas, hobis

Spausdinti