Ar gali maratono treniruočių principai būti naudingi organizacijoms


Treniruotis ne pilna jėga, gerai ilsėtis ir registruoti mokymosi eigos duomenis - maratono bėgikų mokymosi paslaptys. Tačiau, regis, šie principai yra universalūs ir gali būti pritaikomi skirtingose srityse, tokiose kaip matematika, piešimas arba vadyba.  Žemiau pateikiame interviu su Takehiro Tagawa iš Sporto mokslo instituto. ASICS sporto mokslo institutas sukūrė keletą programų, skirtų naujokams ir profesionalams pakilti į naujas aukštumas. Takehiro Tagawa iš Sporto mokslo instituto yra atsakingas už mokslinį programų pagrindimą. Jis pasakoja apie keletą neakivaizdžių veiksnių, sąlygojančių mokymo programų sėkmę.

Bėgimo menas

1 . Anaerobinis slenkstis* : optimalaus greičio skaičiavimas

Anaerobinis slenkstis (AS), yra rodiklis, kuris gali būti naudojamas mokymo intensyvumo įvertinimui.  

* Taškas, kuriame širdis ir plaučiai nespėja raumenims tiekti pakankamai deguonies ir todėl raumenyse pradeda kauptis pieno rūgštis, vadinamas anaerobiniu slenksčiu. Susidariusi pieno rūgštis labai greitai sukelia nuovargį. Kiekvieno žmogaus anaerobinis slenkstis labai skirtingas ir yra nustatomas pagal fizinį pasirengimą. Norint tiksliai nustatyti savo anaerobinį slenkstį, reikalingas laboratorinis išbandymas, bet pagal bendrą taisyklę sakoma, jog slenkstis yra lygis, kuriame jūs dedate tiek pastangų, kurias galite įvardinti kaip „šiek tiek sunku“ – ne lengva, bet ir ne sunku. Kad įsivaizduoti pieno rūgšties kaupimosi raumenyse sąvoką, galvokite apie pilamą vandenį į popierinį puodelį su skyle dugne, kuris išbėga taip pat greitai kaip ir priteka. Štai kas atsitinka su pieno rūgštimi kraujyje, esant mažoms pastangoms. Pilant greičiau, artėja riba, kada vanduo greičiau patenka, nei išteka lauk, todėl puodelis pradeda pildytis. 

Tagawa paaiškina: „mokymo veiksmingumas priklauso nuo trijų pagrindinių elementų: treniruočių trukmės, dažnumo ir intensyvumo . Nors laikas ir dažnumas yra lengvai matuojamas, teisingo intensyvumo nustatymas yra sunkiau apčiuopiamas. Kai kuriose sporto šakose galima treniruotis visu smarkumu, bet tai netinka ilgų distancijų bėgimo atveju“. 

Kai kūnas yra stimuliuojamas, jo fizinė būklė iš tiesų pablogėja. Tuo metu organizmas turi pailsėti ir gauti tinkamą maitinimą siekiant atsigauti ir patobulėti. Poilsis taip pat yra sudėtinė mokymo dalis.

Pasirodo, kad optimalų greitį, kuris leistų nubėgti visą maratoną, fiziologiškai galima išreikšti kaip AS . „Taigi , sutelkiant dėmesį į tai, kaip pagerinti AS, mes galime suprasti kokia mokymo rūšis yra būtina maratono bėgimui“.

2 . Dažniausi prietarai: daugiau nėra daugiau

Nepaisant to, kad Tagawa už mokslinį požiūrį, jis vis dar sutinka nemažai klaidingų ir prietaringų idėjų tarp bėgikų. 

 „Žmonės linkę tikėtis tokiais dalykais, kaip - kuo daugiau bėgiosite, tuo gtreitiesnis tapsite“.

Tai gali skambėti logiškai, kai matote, kaip greitai bėgikai linkę nubėgti ilgesnius atstumus , o lėtesni bėgikai nenubėga taip toli. Bet tai nebūtinai teisinga, kalbant apie treniruočių veiksmingumą ir efektyvumą.

Kita paplitusi klaidinga nuomonė, kad jums reikia kasdien treniruotis, norint pasiekti geresnių rezultatų. „Kai kūnas yra stimuliuojamas, jo fizinė būklė iš tiesų pablogėja . Tuo metu organizmas turi pailsėti ir gauti tinkamą maitinimą siekiant atsigauti ir patobulėti. Poilsis taip pat yra sudėtinė mokymo dalis“.

Tai tinka ir tuomet, kai bėgate, jausdami skausmą, akcentuoja Takegawa. Nėra tokio taško, nuo kurio prasideda sužeidimai“.

Laikantis šios idėjos, kad svarbiau mokymo kokybė, o ne kiekybė, kasdienės bėgimo treniruotės nėra geriausias būdas pagerinti jūsų AS. Faktiškai, laikantis Takagawos metodo, ruošiantis maratonui užtenka vos dviejų treniruočių per savaitę. 

3 . Kai bėgu, jaučiuosi nerangus (vangus, lėtas)

Kai bėgate, netenkate daug skysčių prakaituodami, todėl galite lengvai dehidratuoti. Net nedidelė dehidratacija apsunkina jūsų bėgimą ir sulėtina atsistatymo laiką.

Kiek reikia išgerti vandens, turite išsiaiškinti ir nusistatyti patys. Paprasta užuomina yra ta, kad turite gerti daugiau, jei  šlapimas yra tamsus ir koncentruotas ir jei šlapinatės mažais kiekiais. 

Metodiškesnis būdas nuspręsti, kiek skysčių turite išgerti, yra pasisverti prieš ir po bėgimo. Svorio skirtumas ir yra bėgimo metu prarastas skysčių kiekis, kurį jums reikia kompensuoti.

Turėkite omenyje, kad jūsų organizmas negali išlaikyti viso suvartoto skysčuio, todėl jums reikia gerti 1,5 karto daugiau skysčių, nei praradote treniruočių metu. 

4 . Registravimo svarba : gerėja viskas, kas matuojama

Tagawa  pabrėžia, kad rezultatų stebėsena ir registravimas yra svarbi treniruočių sudedamoji dalis, susijusi su treniruočių intensyvumu. „Intensyvumą galima suprasti kaip greitį. Greičio registravimas leidžia jums  fiksuoti kokiu intensyvumu bėgate tą ar kitą dieną“.

Tačiau, kaip jis pirmasis pažymėjo, tokie skaičiai nebūtinai pasako jums, ar tą dieną buvote geros formos ar blogos. „Svarbu surinkti faktus ir analizuoti rezultatus. Mes tampame itin jautrūs kitų žmonių nuomonėms ir tai baigiasi tuo, kad neįgyvendinome to, ką planavome“.

Registruodami papildomą informaciją, tokią kaip miego kiekis ir dieta, galite susidaryti objektyvesnį supratimą apie savo treniruočių rezultatus.

Dar daugiau, bėgimo treniruočių duomenų registro žurnalas tampa dar efektyvesnis, kuo ilgiau jį naudojate, nes jis tampa unkalus jums, kaip bėgikui.

Paskelbta www.asics.com

Spausdinti

Trumpai drūtai

Kur sukti personalo valdymo šturvalą nenuspėjamame rinkų okeane

 

Strateginis pasirinkimas: stabilumas (struktūra) ar judėjimas (kaita)?

Personalo valdymo teorijų pasiūla yra pritrenkiančiai didelė. Kaip čia nepasimetus tarp kraštutinumų? O ir vėjas rinkų okeane mainosi taip greitai ir taip radikaliai, kad bet kuriam požiūriui tiesiog nebelieka laiko nusistovėti, išsigryninti. Gyvenimas tiesiog krečia pokštus, nekreipdamas dėmesio į mūsų sampratas, kas teisinga, o kas ne, ir reikalauja nedelsiant veikti be aiškaus supratimo apie tikėtinas pasekmes.

Kodėl taip atsitinka, kad profesionalūs atrankos specialistai ir vadovai atmeta kandidatus, kurie vėliau įkuria sėkmingus startuolius? Ar užtenka tik atpažinti gerą darbuotoją, gal reikia sukurti jam specialias sąlygas? Kaip  privilioti darbuotoją ir ką daryti, jei jo lūkesčiai yra nerealūs? Kaip elgtis su darbuotoju, kuris sako, kad nori mokytis, bet praktiškai mažai kuo domisi?

Kaip suprasti, kas yra kas, kaip vadovauti, kaip motyvuoti ir kaip atlyginti yra tikras galvos skausmas šiuolaikiniam vadovui.

Skaityti toliau...